MI AZ A BULLYING?

A fizikai és internetes bántalmazás legtöbb esete jogi szempontból is szabály- vagy törvénysértésnek számít.
Hogyan épül fel a zaklatás folyamata?
A zaklatás csoportjelenség, melynek során az elkövetők általi megfélemlítést a hatalom és a kortárscsoportban való elismerés iránti törekvés motiválja. Emiatt a zaklatóknak folyamatosan szükségük van a közönségre és a hatáskeltésre, amely során a szemlélődő közönség tagjai különböző szerepet játszanak. Megerősíthetik a zaklatót verbális vagy nonverbális jelzésekkel, amelyek arra utalnak, hogy a zaklatás számukra elfogadható, sőt kifejezetten vicces és szórakoztató.
Vannak, akik aktívan segítenek a zaklatónak és maguk is beszállnak a folyamatba, akár tettleg, akár szóban, de vannak, akik telefonnal rögzítik az eseményeket.
A közösség többi tagja csupán némán szemtanúja a bántalmazásnak, anélkül, hogy tisztában lennének azzal, hogy a zaklató az ilyen viselkedést aljas cselekedeteinek jóváhagyásaként értelmezheti. Kevés diáknak van bátorsága, hogy közbelépjen és a bántalmazott társa segítségére siessen.
A zaklatás mindenkit érint
Egy tanulmányban az iskolában zaklatott diákok arról számoltak be, hogy a legrosszabb emlékük nem maga a zaklatás volt, hanem annak a ténye, hogy más diákok látták, mi történt, de senki nem avatkozott be. Az fájt nekik a legjobban, hogy senki sem támogatta vagy védte meg őket.
A TREVA-Biztonságos Suli Program legfontosabb üzenete, hogy mindannyian felelősek vagyunk közös jólétünkért és biztonságunkért. Ha mindenkit motiválni tudnának arra, hogy a zaklatásban való részvétel helyett közösen segítsenek a bántalmazott osztálytársaknak, akkor a zaklatás problémája és az iskolán belüli erőszak jelensége megszűnne.
A bullying következményei
- a bullying nem csupán a résztvevőkre, hanem a közösség minden tagjára is negatív hatással van
- pszichés hatása, hogy feszültséget, szorongást, depresszív hangulatot, félelmeket, gátoltságot, pszichoszomatikus panaszokat, motiválatlanságot, reménytelenséget, elkeseredést, szokatlan viselkedést, akár depressziót is okozhat
- súlyosabb esetben önsértéshez, öngyilkossághoz, másoknak okozott súlyos testi sértéshez vagy akár gyilkossághoz is vezethet
- komoly negatív hatással van a tanulmányi eredményekre
- a pedagógusok hatékony munkavégzését és munkahelyi elégedettségét is jelentősen rontja
- a bullying jogszabály- és törvénysértő formái polgári jogi vagy büntetőjogi következményekkel járnak
Felismerés, figyelmeztető jelek a gyerekek és fiatalok viselkedésében
- szomorúság, szorongás, depresszió, irreális önértékelés
- levertség, motiválatlanság, a tanulási eredmények indokolatlan visszaesése
- erőszakosság, nyugtalanság, türelmetlenség, düh
- önsértés, öngyilkossági szándék
- mással nem magyarázható egészségügyi problémák
- az alvási és étkezési szokások hirtelen megváltozása
- ismeretlen eredetű sérülések a gyermek vagy fiatal testén
- az online jelenlétre vonatkozó viselkedés vagy érzelmek megváltozása
A felsorolt jelenségek mindegyike súlyos probléma, amellyel mindenképpen foglalkozni kell. Fontos megjegyezni azonban, hogy az iskolai bullying-helyzeten kívül más tényezők is okozhatják a felsoroltakat.
Mit tehetünk?
Abban az esetben, ha a fenti tüneteket/nehézségeket iskolai bullying okozza: Mit tehetünk bullying esetén? >>
Amennyiben a fent leírtakat vélhetően nem iskolai bullying okozza: A tüneteket akkor is vegyük komolyan. Mindenképp kerüljük a hibáztatást, és kérjük szakember segítségét, többek között az alábbi elérhetőségeken:
- Kék Vonal Gyermekkrízis Alapítvány (anonim telefonos segélyvonal 24 év alatti fiataloknak, szülőknek és szakembereknek) kek-vonal.hu
- iskolapszichológus (elérhetősége általában megtalálható az iskola honlapján, faliújságján)
- a területileg illetékes Pedagógiai Szakszolgálat https://fpsz.hu/, és regionális pedagógiai szakszolgálatok
Statisztikai adatok
https://unicef.hu/igy-segitunk/hireink/150-millio-gyereket-erint-az-iskolai-eroszaki
©Minden jog fenntartva. Az oldalon található szövegek, szövegrészletek, fotók, ábrák, grafikák és A TREVA – ÉLETREVALÓK PROGRAMJA szerzői joggal védett, a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala által kiadott 010703 nyilvántartási szám alatt bejegyezve.
Készítette: Weblapkuckó