A MACI

Szeretet. Fájdalom. Remény 

 Családtagok és gyógypedagógusok hiteles történetei az autizmus világából

 

Megoldás egy társadalmi problémára

A film elkészítésének célja nem csupán az autizmus és a spektrumzavarokkal élő gyermekek világának művészi ábrázolása, hanem egy társadalmilag kiemelkedően fontos probléma kezelése is. A heteroagresszív viselkedésből adódó támadások miatt gyakoriak voltak a fizikai sérülések, amelynek elszenvedői családtagok, gyógypedagógusok és aminek következtében családok hullottak szét és a gyerekekkel foglalkozó szakemberek közül is sokan hagyták el a pályájukat.

Pár évvel ezelőtt, két hazai önvédelmi oktató – Balázs György és Topánka Szilárd – az iskolán belüli erőszak visszaszorítására és a gyerekek számára kifejlesztett egy speciális és jelenleg egyedülálló, fizikai erőszakmentes önvédelmi módszert, a TREVA-t.
A módszert az egyik legismertebb szegregált gyógypedagógiai nevelési és oktatási intézmény, a Gennaro Verolino Szakiskola felkérésére és velük szorosan együttműködve és a közös munka során szerzett tapasztalatok alapján továbbfejlesztették abból a célból, hogy a pedagógusok és gondozók is képesek legyenek hatékonyan és főleg erőszakmentesen védekezni, továbbá megelőzni a heteroagresszív magatartásból fakadó́ fizikai sérüléseket.
A módszer kidolgozása és intézményszintű oktatása azért is volt létfontosságú́, mert a gyógypedagógusok és a szülők bár napi szinten találkoznak a bántalmazás jelenségével; ezidáig csupán elszenvedői voltak a feléjük irányuló agresszió hatásának.

A készülő film annak az átfogó projektnek a kiemelten fontos része, amely egyrészről rávilágít az autizmussal élő gyermekekkel dolgozó gyógypedagógusok és a családtagok nehéz helyzetére, másrészről a helyzet kezelésében segítséget nyújtó és hiánypótló, erőszakmentes önvédelmi képzés-fejlesztésének társadalmi szintű szükségességére kívánják felhívni a figyelmet.
A sikeres projekt megvalósulása esetén egy országos szintű speciális képzés indulna el, amely valódi segítséget nyújthatna a családok, az intézmények és a gyógypedagógusok számára.


A Maci az életmentő szimbólum

A Maci c. film egy kislány szemén keresztül szeretné bemutatni az autizmus vékony szeletét és azt, hogy az indulatkezelési problémákkal küzdő gyerekek – jelen esetben testvérek – milyen hatással vannak a család és az őket gondozó pedagógusok életére. A nagyobb testvér gyakran fizikailag bántalmazza a környezetében élőket, kivéve a kislányt, akin a szeretetének kimutatása erőteljes ölelésben mutatkozik meg, amely rendkívül veszélyes a kislány számára. Egyetlen esélye van a sérülés elkerülésére: Maci, akit maga elé tartva képes tompítani az ölelés és a szorítás erejét.
A film egy mélyen megható és összetett történetet kíván elmesélni egy kislány szemszögéből, aki testvérének indulatkezelési problémáival néz szembe. Az autizmus ezen ábrázolt szelete egy olyan érzékeny területre világít rá, amely nemcsak az érintett gyermekek, hanem a családtagok és a gondozó pedagógusok mindennapjait is meghatározza. A film központi témája a testvéri kapcsolat dinamikája, ahol a nagyobb testvér viselkedésének következményei szorosan érintik a család érzelmi és fizikai biztonságát.
Ez a szimbólum, Maci, egyfajta biztonsági hálóként jelenik meg a kislány életében, amely nemcsak fizikai, hanem érzelmi menedéket is jelent számára. A film ebből a szokatlan perspektívából mutatja meg a nézőknek, hogyan befolyásolja az autizmus a családi dinamikát, és hogy milyen különleges erőt találhatunk olyan dolgokban, amelyek elsőre jelentéktelennek tűnnek, de valójában életmentőek lehetnek egy törékeny egyensúly fenntartásában.


Valós történet az autizmus világból

Pantyi Petra Berta és Vízkelety Márton munkássága figyelemre méltó abból a szempontból is, hogy az alkotók érzékenyen és realisztikusan képesek bemutatni egy betegség, például az autizmus komplexitását anélkül, hogy áldozatként ábrázolnák a szereplőket. Filmjeik nem a szánalomra vagy együttérzésre építenek, hanem arra, hogy a nézők valódi betekintést nyerjenek abba a világba, amelyben az érintettek élnek. A készülő film egy érzékeny, őszinte és mélyreható utazás az autizmus spektrumzavarral élő gyermekek környezetében élő emberek mindennapjaiba. A szeretet, a fájdalom és a remény három alapvető érzés, amely átszövi az érintett családok és gyógypedagógusok életét. A történetek hitelessége és ereje abban rejlik, hogy valós tapasztalatokon és megélt érzelmeken alapulnak, ugyanakkor a történetmesélés és a vizuális eszközök segítenek abban, hogy egyensúlyba hozzák az érzelmi gazdagságot a hitelességgel, ezáltal lehetővé téve, hogy a nézők ne csak megértsék, hanem át is érezzék a bemutatott világot. A fókusz nem a szenvedésen van, hanem azon, hogy miként birkóznak meg ezek az emberek a mindennapi kihívásokkal. Így a filmek nemcsak empátiát ébresztenek, hanem a különböző élethelyzetek és nehézségek megismerésére és elfogadására is ösztönöznek, miközben megtartják a szereplők méltóságát és autonómiáját.

A film szakmai hitelességét erősíti, hogy neves szakértők is megszólalnak benne, akik az autizmus és a spektrumzavarok területén széles körű tapasztalatokkal rendelkeznek. A Gennaro Verolino Szakiskola igazgatója, Osztián Doris mélyreható betekintést nyújt a téma gyakorlati oldalába, hiszen az intézményben mindennap találkoznak az autizmussal élő gyermekek kihívásaival. Mellette Janoch Mónika és Dr. Havasi Ágnes az Autizmus Alapítvány részéről szintén fontos szakmai hozzájárulással szolgálnak a filmhez. Az ő megszólalásaik segítenek abban, hogy a nézők jobban megértsék az autizmus spektrumzavarral élők viselkedési formáit, illetve azt, hogy milyen speciális szükségletekkel és megoldásokkal kell dolgozni ahhoz, hogy ezek a gyermekek és családjaik megfelelő támogatást kapjanak.

A szakértők hozzájárulása révén a film nemcsak érzelmi és művészi szempontból nyújt élményt, hanem komoly tudományos alapokat is ad, amelyek megerősítik a bemutatott problémák valóságát és a rájuk adott válaszok fontosságát.


A küldetésünk

Az Életrevalók Programja keretein belül évek óta dolgozunk azon, hogy biztonságosabbá és élhetőbbé tegyük a környezetünket. Tanítunk iskolásokat, pedagógusokat, szülőket-gyerekeket Budapesten és vidéken egyaránt. Egyik legfontosabb feladatunk az autizmussal élő gyermekek és az őket segítő családtagok, szakemberek életének támogatása.

A Maci c. kisfilm elkészítése egy meghatározó része annak a tájékoztató és támogatói programnak, amelynek a célja, hogy országos szinten biztosítani tudjuk azokat a szakembereket, akik elsajátítanák a TREVA erőszakmentes önvédelmi módszereit és folyamatos képzést tudnánk tartani a szegregált gyógypedagógiai nevelési és oktatási intézményekben, mind a szakemberek, mind pedig a gyógypedagógusok számára.
Ennek az új, speciális önvédelmi technikának a gyógypedagógusok általi elsajátítása nemcsak a fizikai sérülések számát csökkentette jelentős mértékben, hanem egyúttal a nehézségekkel küzdő szakemberek fluktuációját is.
A módszer megtanulása és bevezetése olyan új és hatékony eszközt adott a szakemberek, gyógypedagógusok kezébe, amely minden eddiginél nagyobb lehetőséget biztosított számukra, hogy magabiztosabban és biztonságosabban végezhessék munkájukat, a legfontosabb szempontok figyelembevételével; a gyermekek értelmi és érzelmi fejlődését fókuszban tartva.

Jelenleg az országban egyedül tanítom azt a fajta speciális módszert, amely a heteroagresszív viselkedéssel szembeni védekezést és az autizmus spektrumzavarral élők támogatását célozza meg. A film elkészítése és az anyagi támogatás lehetőséget teremthet arra, hogy elinduljon egy pozitív változás és hosszú távon valós megoldást nyújtson az érintettek tágabb közössége számára.

Az anyagi támogatás segítségével az alábbi feladatokat szeretnénk megvalósítani:
• A Maci c. film elkészítése és sajtótájékoztatóval egybekötött bemutatója
• Országos szinten legalább öt TREVA-oktató képzése, hogy átadhassák a tudásukat az iskolák és a szülők számára
• Oktatófilm elkészítése a szakemberek, gyógypedagógusok és a szülők számára
• Népszerűsítési kampány

A megvalósítás tervezett költsége: 39.000.000 Ft


Minden összeg és segítség számít, hogy életre keltsük a Macit!

A támogatói hozzájárulásodat a Patreon oldalunkon tudod megtenni, egyéni támogatás esetén vedd fel velünk a kapcsolatot az info@eletrevalokprogramja.hu vagy a +36300735376 elérhetőségeink egyikén. 

Támogatom a filmet, hogy életre keljen a Maci >> 

 


Referenciáink:

Erőszakmentes önvédelmi képzés gyógypedagógusok számára: 

Filmek

Reggelim a vacsorád (Berta Pantyi Petra)

Altató (Vízkelety Márton)