thumbnail_IMG_5298

Hogyan mondjuk ki a boldogító NEM-et, avagy a határaink kijelölésének elsajátítása


Miért nem tudunk NEM-et mondani?
Hányszor, de hányszor mondunk IGEN-t valamire, amit megbánunk, majd később fogjuk a fejünket, hogy megint belementünk valamibe, amibe nem kellett volna. Ennek a következményei lehetnek elvesztegetett értékes órák, csalódások, amelyeket a be nem tartott ígéreteink miatt okoztunk másoknak, vagy akár egy életen át nyöghetjük a meggondolatlanul kimondott IGEN-ek következményeit.
A legtöbbször viszont az attól való félelmünk miatt nem vagyunk képesek kimondani egy NEM-et, mert attól tartunk, hogy elveszítjük a mások barátságát, a szeretetét, hogy egyedül maradunk, vagy kirekesztenek minket.


Egyoldalú, vagy bántalmazó kapcsolatok tünetei
Fordult már elő Veled is, hogy sokáig nem vetted észre, amikor kihasználják a barátságodat? A jóhiszeműségedet? Hogy mindig csak adsz és adsz? Hogy nem hagynak szóhoz jutni és nem kíváncsiak a véleményedre, mégsem teszed ezt szóvá? Vagy, hogy egy tiszteletlen megjegyzés hallatán egyszerűen lefagysz és utána órákon keresztül azon pörögsz, hogy mit kellett volna jól megmondani? Hogy egyoldalú, vagy rosszabb esetben bántalmazó a kapcsolatban élsz? Vagy észrevetted, csupán eddig nem tudtad meghúzni a határaidat? Hogy ismét és ismét IGEN-t mondasz és utána megint csak fogod a fejedet?

Nem vagy egyedül ezzel a problémával. Sokan szenvedünk attól, hogy repedezett a mentális védőpajzsunk. Ezért vagyunk képtelenek NEM-et mondani az idős szüleinknek, a gyerekeinknek, a barátainknak, a családtagjainknak, vagy a munkatársainknak. Ezért esik nehezünkre meghúzni a határainkat, vagy kilépni egy bántalmazó kapcsolatból.
A tünetek pedig nem kímélnek minket: lehangoltság, fáradtság, félelem, szorongás, depresszió, pánikrohamok. Nem sorolom.


Változtatni szeretnék, de hogyan?
Milyen érzés belegondolni, ha minden maradna a régiben? Ha újra és újra meg kellene futnod ezeket a bosszantó köröket? Érzel késztetést és elég erőt magadban a változtatásra?

Ha válaszod; IGEN, akkor jó helyen jársz! Van megoldás és vannak rá hatékony módszerek, amelyekkel a rossz érzések és a következmények megszüntethetőek. Ez nem csupán önmagunk miatt fontos lépés, de gondoljunk csak bele, milyen mintát fogunk továbbítani a gyerekeink számára? Soha nem késő változtatni és vele együtt változni, mert mindenkinek – így Neked is – joga van egy nyugodt élethez…


Itt az ideje meghúzni a határokat
A fenti problémák megoldására nyújt segítséget ez a workshopot, amelyet az egyik kedves résztvevő így foglalt össze:
„Életmentően hasznos 4 óra volt!”
És bár a téma komoly, ennek ellenére a pár órás interaktív workshopon jó hangulatban, életszerű helyzetgyakorlatok segítségével adunk hasznos útmutatót, hogy megfoltozzuk azt a bizonyos repedezett mentális védőpajzsot.
Tudjuk, hogy nincs sok időd, Te is elfoglalt vagy. Ezt átérezzük, mindannyian azok vagyunk. Ugyanakkor ebben a témában, ezzel a tartalommal ez az utolsó ilyen workshopunk. Nem lesz több.
És ha nem szeretnél több fejfájást, szorongást a be nem tartható felelőtlen ígéretek miatt, szeretnéd meghúzni a határaidat, úgy várunk Téged is szeptember 28-án, hogy megtanuld kijelölni a határaidat, távol tartani magadtól a negatív embereket, a mérgező kapcsolatokat és végre megtanulni kimondani azt a bizonyos boldogító NEM-et. És ha úgy érzed, könnyebb lenne egy ismerős segítségével megbirkózni a feladattal, akkor hívd el egy barátodat. Másoknak is szokott segíteni.

onvedelmi_workshop

Előadó: Balázs György az Életrevalók Program alapítója,
évtizedek óta foglalkozik harcművészetekkel,
jelenleg iskolások és pedagógusok számára tart mentális és gyakorlati felkészítést az iskolán belüli erőszak kezelésére.

„Amikor én vettem részt ezen a tréningen, volt köztünk büntetőbíró, tanár, orvos, biológus, könyvelő és tinilányaik. Látszatra is rendkívül magabiztos nők, még is megannyi kérdés merült fel bennünk azzal kapcsolatban, hogy hogyan mondjunk határozott nemet. Amikor pedig egy-egy szituációs gyakorlat következett, akkor mi magunk lepődtünk meg a legjobban, hogy mennyi erőt kell összegyűjtenünk ahhoz, hogy felszakadjon belőlünk az a “nem”, amit egy erőszakosabb embert is megért. Életmentően hasznos 4 óra volt.”
T. Gabriella

“Szorongtam. Folyamatosan igyekeztem megfelelni a környezetem elvárásainak.
Megfelelni a családban, a munkahelyemen, a barátaim számára.
Az anyám ki nem mondott kérései miatt a teljesíthetetlen elvárások, az alárendeltség érzése nőként a munkahelyemen, a folyamatos küzdelem a gyerekeim és a barátnőim szeretetéért és a veszteség félelme, hogy nem tudok megfelelni ezen elvárásoknak végtelenül kimerített. Hogy nem vagyok elég jó. Mi van akkor, ha nem-et mondok. Ha határt jelölök ki. Ha megkérem, hogy engem is hallgassanak meg. Hogy ne sértődjenek meg és ne okos tanácsokkal lássanak el, csak hallgassanak meg. Hogy empatikusak legyenek.
Iszonyú nehéz volt az első lépést megtenni. Elmenni az előadásra és visszanézni a múltam képeit, hogy mennyit hibáztam és mennyi mindent kellett volna másképp csinálnom. De elmentem, végigcsináltam és apró cseppekben elkezdtem használni a tanultakat. És rá kellett jönnöm, hogy a felszínes kapcsolatokra semmi szükségem, nem kívánok senki lelki-szemetesládája lenni, a szemtelen kolléga visszahúzta a szarvait. Megtanultam nem-et mondani mindenki számára, aki elvesz belőlem, az önértékelésemből, aki nem tisztel eléggé, aki érzelmileg kihasznál. Megtanultam igen-t mondani magamra és ez annyira jó. Rájöttem, hogy mi a különbség a cseléd és az anya között. A kiszolgáló személyzet és a feleség között. Megtanultam, hogy az ellenséget ne a falakon kívül keresem…
De a legboldogabb azért vagyok, mert rájöttem, hogy sohasem késő. Nem késő megtanítani a gyerekeimet, hogy ne essenek bele ugyanezekbe a hibákba.
Megtanítom őket arra, hogy joguk van boldognak lenni, hogy senki elvárásainak nem kelljen megfelelniük. Megtanítom őket arra, hogy csak olyan párt válasszanak maguknak, aki pont olyannak szereti őket, amilyenek. Megtanítom őket, hogy legyenek empatikusak, de mindig álljanak ki magukért. Megmutatom nekik, hogy még én is tudok boldog életet élni, de ehhez nagyon ki kellett lépnem a komfortzónámból. Mert mindekinek joga van a boldogsághoz. Nekem is és a gyerekeimnek is. Másért nem vagyok felelős…
Most már értem, miért mondta Gyuri, hogy legalább még két generációnak kell eltelnie, amire a várt változás megérkezik. Amire a gyerekeink, aztán az ő gyerekeik maguk mögött tudhatják az általunk és az előző generációk által hozott és örökített traumákat és szorongásokat. És kimondhatatlanul hálás és boldog vagyok, hogy hihetek a változásban.
Mert halkan megsúgom: kipróbáltam és működik 🙂 “
P. Tünde

 “A legnagyobb elakadásaim egyike az volt, hogy idáig képtelen voltam NEM-et mondani a számomra kényelmetlen helyzetekre, amiket utólag mindig megbántam. El sem tudtam képzelni, hogyan ellent mondjak valakinek, egyszerűen lefagytam a bántó kijelentések hatására. A gyakorlatok bebizonyították, hogy ez nem csak lehetséges, hanem megtanulható és tökéletesen alkalmazható. Azt pedig végképp nem tudtam elképzelni magamról, hogy szükség esetén képes legyek egyenlő eséllyel felvenni a “küzdelmet” bárki ellen. Rendkívül gyakorlatias, nagyon érthető képzésen vettem részt, az előadó hiteles és végtelenül profi, jó lenne csak úgy átszippantani a tudását 🙂 Önbizalmamban megerősített és kaptam egy új esélyt arra, hogy teljes életet éljek és egyenrangú félként tekintsek magamra bármilyen nehéz helyzetben. Csak ajánlani tudom azoknak a nő társaimnak, akik hasonló problémákkal küzdöttek.” 
T. Szilvia

“Azt gondolom, hogy a mai világban önvédelmi oktatásra legalább egyszer mindenkinek el kéne jutnia. Az önvédelemnek nemcsak fizikai formái, gyakorlatai vannak, hanem az észlelés, a határhúzás és azon pillanatok felismerése is, amikor ki kell lépni a szituációból, vagy el kell kerülni. Az Életrevalók Önvédelmi szemináriumon ezekről pár óra alatt is egy hasznos tudáscsomagot kaptunk. Nagyon izgalmas volt az oktatás, Gyuri olyan szituációkat modellezett le, melyekre nem is gondoltam volna, hogy veszélyesek lehetnek. Megismertette velünk az agresszorok tipikus gondolkodását, melyet időben felismerni sokak számára tanulságos, de akár életmentő is lehet. Könnyen alkalmazható, praktikus technikákat adott a kezünkbe, hogy ne blokkoljunk le egy esetleges veszélyhelyzetben. Izgalmas gyakorlatokat mutatott, melyeket ki is próbáltunk. Összességében egy jól felépített, flott és hatékony képzést kaptunk, úgy érzem, hogy – ne legyen rá szükség – de egy adott szituban be fognak ugrani ezek a megoldások, így nem érzem majd magamat eszköztelennek.
G. Judit

Egy szóban: Zseniális. A képzés és a kiképző is. Gyuri úgy tudta 3 órán keresztül fenntartani a figyelmünket, hogy az egy percre sem lankadt. Elsajátítottunk és gyakoroltunk jó pár technikát és mozdulatot arra az esetre, ha már elkerülhetetlen fizikai támadás ér minket és meg kell védjük magunkat, de ami még ennél is fontosabb, megtanultuk, hogy hallgassunk a megérzéseinkre mert azok segítenek nekünk időben felismerni és elkerülni veszélyes helyzeteket, illetve, hogy meg tudjuk és meg is húzhatjuk a határainkat. Mondhatunk nemet a számunkra kellemetlen helyzetekben, határozottan és asszertívan, a gyerekkorunktól belénk programozott “ a jó kislány mindig segítőkész és nem bántja meg senki érzéseit” mintát felülírva. Mert a jó kislányok igenis meghúzzák a határaikat.
F. Henriett

A képzés időpontja: 2024.09.28. (szombat), 9.00-13.00

A képzés helyszíne: Studio Madison (New York-terem),
1033 Budapest, Bogdáni út 1. 

A képzés díja: 25.000 Ft/fő

Két fő esetén: 19.000 Ft/fő

Érdekel és regisztrálok a workshopra!

    ©Minden jog fenntartva. Az oldalon található szövegek, szövegrészletek, fotók, ábrák, grafikák és A TREVA – ÉLETREVALÓK PROGRAMJA szerzői joggal védett, a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala által kiadott 010703 nyilvántartási szám alatt bejegyezve.
    Készítette: Weblapkuckó